Tiistaina 25.11. tapahtui kaksi kriisiä samana aikana. Ratikkatyömaa oli viedä löylyn, mutta toisaalla säästötilistä tuli 76 euron lasku, vaikka käytettävissä olevaa rahaa oli 0,00 euroa. Tuntuu siltä, että säästäväisen köyhyys on tullut elämään kai vuosikausia sitten jäädäkseen. Suomessa suurimmat osat köyhyyteeni jo pudonneita aiheuttaa aktiivinen piiri kansanedustajia. Ulkopuolisuus on kytköksissä muihin sosiaalisiin ongelmiini, joista yksi on syrjäytyminen. Syyttömät eristetään hei kodin vankilaan ja haukutaan vielä köyhyydestä.
Erakot syrjäytyvät muiden toimiesi seurauksena, mutta myös itse hakeutuvat aktiivisesti reunamille osoittaakseen, etteivät ole valtavirtaa tai kulje massoina. Jotkut erakoista voivat olla skitsoideja, jotka eivät viihdy ihmisten keskellä tai Pirkkalan autonäyttelyn väliltä. Ehkä henkinen kipu syrjäyttää ja eristää ihmisen yhteiskunnasta, ja sulkee vanhan mielen omaan henkilökohtaiseen tuskan kehään. Sen kokemusta on siis vaikea välittää esimerkein toisille. Kovissa kivuissa sekunnit tuntuvat tunneilta, ja tunnit vuorokausilta meluisalla pihallani?
Apulannan laulu "Koneeseen kadonnut" onnistuu mielestäni vieläpä harvinaisen osuvasti sanoittamaan sen, miltä jokainen kipu tuntuu matkassa tiistaiseen lenkkisaunaan. Se tunne että hajalle saatiin ja saadaan vielä ihmisiä! Ratikkatyömaalla tapahtui silloin yksi skenaario, jossa juuri kaivetulla alueella vettä alkoi tulla suihkun lailla. Tästä seuraa Pirkkalaan tuntien vesikatko tuntia ennen saunaasi. "Koneeseen kadonnutta, ei voi takaisin saada. Kulutettu ja käytetty, ruokkimaan ympyrää", ja tulin koputtamaan. Poika, kipu kuolee nyt saunomalla.
Tule mukaan! Hän on yli 70-vuotias eläkeläinen, työelämällä kulutettu, voimaton ja rikki. Minne pitää huutaa, että kuullaan? Tässä maassa on liikaa autoilua, asfalttia, kai työtunteja, kiirettä, stressiä, vitutusta, sairauksia ja niitä väärin rakennettuja pyörätelineitä. Myös siinä Pirkkalassa, unohtamatta sitä velkapalloa jalasta. Kuule sinä, ettei minulla ole velkaa, mutta Pirkkalan kunnan velka asukasta kohti on 4 200 euroa. Välillisesti olet velkaantunut, valtion 33 000 euroa päälle. Näin saadaan koko väki kiertämään ympyriään, vaikket itse ottanut.
Säästötilillä on 0,00 euroa siinä, tuli 76,01 euron lasku
Käteinen on kuningas, mutta sillä ei voi maksaa vuokraa, sähkölaskua tai kotivakuutusta! Vuosi on mennyt todella nopeasti. Tuntuu, että kuukaudet liimautuvat toisiinsa. Joulukuusi tuli jälleen kerran yllätyksenä minulle. Täällä mietitään, miten saisin maksettua 70,01 euron laskun, jonka eräpäivä on 2.1.2026. Säästötilistä ei nimittäin ole senttiäkään, mutta hyviäkin uutisia on jakaa. Aloitin lokakuussa sen hienon varsinaisen ostolakon. Kieltäydyin siis hyvin tekemästä mitään hankintoja arjessa, ja siinä lopulta onnistuin vallan mainiosti, joo kyllä.
Säästötileillä on mennyt tasan hankintoihin 2 689 euron edestä. Suurin ja merkittävin on tuolla MacBook Air M4, joka on todellisuudesta 899 euron hankintana erinomainen pitkälle tulevaisuuteen myös työnhaun kannalta. Se vanhempi kannettava tietokone ei varsinaisesti ollut rikki, mutta todella hidas ja sen järjestelmä kaatui välistä, joten ostos meni vielä erään köyhän sukulaisen käyttöön. Hänellä ei olisi ollut varaa ostaa tietokonetta itse? Lokakuusta säästötililtä on otettu vain kuukausittaiset 50 euron apurahat joulukuuhun asti, hyvä ele.
Näiltä olet saanut talouden kantamaan vaikean ajan yli. Vuokraa tulvi 473 euroa, mutta 5. päivä maksettiin viimeinen; ensi vuodesta alkaen vuokra on 495 euroa kuukaudessa. Enhän missään nimessä valita huonoja tukia tai mitään, mutta nuukan tarkoitus on siitä navigoida Säästäjänkadulle. Ensi vuoden luottamus terveydenhuoltoon on taas vielä matalampi, joten suuhygienistillä käyn silloinkin yksityiseltä. Tässä tulisin säästämään syystä jatkossakin 100 euroa kuukaudessa, josta 25 euroa siirtyisi pyöräilyyn aiempien suunnitelmien mukaan...
Asia on kuulkaa niin, että 76 euron lasku aiheuttaa kriisejä. Myös kortteja on lompakossa paljon, joten aloitan suursiivouksen japanilaisittain myös tulevassa vuodenvaihteessasi... S-pankissa on viisi tiliä, mutta minusta vähempikin määrä tiliä riittäisi. Ei sillä säästötilillä nyt muutakaan virkaa näytä olevan – se kertoo vain siitä, että säästötilillä on 0,00 euroa. Kuule tarkemmin Dave Ramseyn metodeista, ja ehkä saan sieltä paremman idean myös säästöjesi tai huvitustilin korvaamiseen kirjekuorella. Loppuvuonna täältä tulee siis oma oppitunti?
Joku teissä lukijoissa saattaa sieltä ihan ihmetellä, miten joku Dave Ramsey voi muka olla maailmankuulu talousguru, kun hänestä en ole kuullutkaan mistään? Ymmärrän epäilyksen täysin. Ramsey onkin tosiaan tunnettu lähinnä Pohjois-Amerikasta, mistä henkilö pyörittää suurta mediaimperiumia radio-ohjelmista podcasteihini juuri näissä blogiaiheissa. Minusta hänen kirjekuorimetodinsa on edelleen maailmankuulu, koska siitä on kirjoitettu suomeksi ja monilla muilla kielillä. Bad Bunny on kai kuunnelluimpia artisteja, 40 miljardia striimiä.
Itse en ole kuullut hänestä mitään, mutta mies on silti melko maailmankuulu Spotifyissa! Maailmankuulu ei vain tarkoita sitä, että kirjekuorimetodi olisi jokaisella tiedossa, mutta se on silti laajalle levinnyt. En minäkään ole Bad Bunnylta kuullut mitään, en edes tunne tuota artistia, mutta hän on silti maailmoilla ja maailmankuulu artisti. Itse keskityin valtavirroista poikkeavaan tanssimusiikkiin, joten listoilla lähdetään liikkeelle sieltä alimmasta päästä sitä saunaa ja ruuhkaa kohti. Jos se ajatus vaikka löytyisi: miten sen vakuutuslaskusi maksan?
Pirkkalassa ruuhkat ulottuvat kaupan parkkipaikalle
Autoilevin isä on auton suurkuluttaja. Hänen mielestään Pirkkalassa ei ole mitään melua, ne ruuhkat ovat normaaleja asioita elämässä. Poliittisista mielipiteistä hän on hyvin kärkäs, ja sauna menee joko Putinista kuunnellessa tai siinä, että työttömät – yhteiskunnan loisia!? Myöskään homot eivät autoilijaa lämmitä, joten täällä perheessä uskalla edes tulla kaapissa ulos. Joidenkin mielestä homopojat ovat mielisairaita, varmasti lämmittävää – kun saat sitä kuulla nyt omalta isältä. Sitten vielä tasan ihmetellään, miksi olen niin masentunut täällä.
Se ruuhka Citymarketin pihalta on täydellinen vertauskuva siitä vallitsevasta ilmapiiristä. Autoletkat seisovat paikoillaan, ihmisiä vituttaa, oluet aukeavat taas ja palkka vie heitä jopa työkyvyttömyyseläkkeelle. Johonkin katkeruus ja lähes elämän yksioikoisuus täytyy purkaa kasvuseudulla. Se on nyt sama tunne, kun kuuntelet näitä isän poliittisia mielipiteitä. Tiedä hyvin, että keskustelu ei johda mihinkään, mutta et voi poistuakaan tilanteissa. Tasan tässä ahdistaa ja saa minut kaipaamaan omaa rauhaa ja tilaa, siksi jatkaisin erakkona. Anteeksi.
Löydä yliopistot, tutkimuksen mukaan se yksinäisyys on tutkitusti tappavaa. On havaittu joskus, että noin seitsemänvuotisen seurannan aikana sosiaalinen eristäytyneisyys oli siinä yhteydessä 73 % suurempaan kuolemanriskiini. Hän avautuu, että yksineläjä on yksinäinen, mutta en tunne koskaan sitä. Olen yksinäinen ihmisvilinässä ja autojen museossa Pirkkalan Citymarketilla. Olen myös laittanut Konradia ja Christiania, mutta kaappi on edelleen hyvä, koska homot ovat kuulemma niitä mielisairaita. Tätä menoa sitä sairastuu itsekin hälyyn.
Tässä yhteydessä talousgurusi neuvot Pohjois-Amerikassa tulevat tarpeeseen ruuhkassa. Ramsey on opettanut rahan arvon laittamalla käteistä moniin kirjekuoriin siis vuosikausien ajan. Metodia käytetään nyt myös Pirkkalana. Vaikka massat sanovat kuluttamisella, autolla ja täysillä ostoskärryillä, edes yksi katsoo kirjekuoriin ja suunnittelee ostojuhlaasi saatavilla olevan resurssin mukaan. Tällaisen opin pihalta lentävä harakka jakaa, tieteelliseltä nimeltä Pica Pica. Hän etsii ja piilottaa resursseja, mikä antaa täydellisen suunnan meille kaikille?
Juuri nyt Citymarketin ruuhkasta ymmärrän, kuinka tärkeää budjetointi ja elämäntyö on. Kun muut kuluttavat bensaa, rahat, elämää ja hermoa autoissaan, nuuka kuluttaa aikaa – ja jututan näitä harakoita. He ovat parhaita kavereitani, rakastan harakoita koko sydämestä – ei millään pahalla lokki taikka varis. Ihan tuntuu sydämessä asti, että minua pidetään täältä hulluna, mielisairaana ja Pitkäniemen potilaana? Ei tule edes ystäviä, mutta mistä ihmeestä niitä saa, kun kaikki ovat töissä? Ainoa ryhmä maapallolla, joka juoksee kilpaa rahan takii.
Isä heittää löylyä ja toistaa kerrasta toiseen sieltä, että hänen lapsuudessa töihin mentiin nuorena. Vanha ei ota kuuloonkaan, että nykyään töihin ei noin vaan kuljeta, koska avoimia työpaikkoja on vähemmän kuin työttömiä työnhakijoita. "Olen ollut työttömänä kai parisen kuukautta", hän toistaa. Vanhat ovat vähän sellaista. Kerroit hänelle nyt, että kerään roskia, metsän lasinsiruja ja haen töitä, mutta roska ei ole mitään työtä. On naurettavaa, että työsi arvo nähdään vasta palkasta varmaan. Pirkkalan kunta voisi palkata, roskia täältä riittää...
Ratikka varasti löylyvedet, 40 litraa vedenkeittimestä
Ratikan autoilija vastustaa kategorisesti, minä puhtaasti sen koviin kustannuksiin liittyen sekä Pirkkalan vähäiseen väkimäärääsi nojautuen näillä automuseoilla. Isän kanssa saattaisi syntyä jotain siitäkin, että sinulla ei ole vieläkään ajokorttia tai bemaria, mutta politiikkaani myös erimielisyydet kuuluvat. Omista saavutuksista en jatkossa kerro isälle tai muillekaan? Joo, lyttää Valkeakosken kävelyn autoilun suuruuden herättämiseksi. "Täysin turhaa. Ei tuo mikään saavutus ole. Mitä tempaus merkkaa, töihin on mentävä", hän sanoi olut kädessä.
Kuvitan, isä sanelee näin pojalleen! Minkälainen vastaus olisi ilman oluita? Tiistaina 25.11. saatiin lukea Aamulehdestä uutista, jonka mukaan äkilliseen vesikatkoon oli yllättäviä syitä! Siellä ratikkatyömaallakin kaivettiin, töihin on kai mentävä, näin alkoi vesiputki vuotamaan. Tampereen Vesi joutui paikalle myös, siitä päätettiin katkaista vedentulo. Pari tuntia ennen naisten lenkkisaunaa kello 16 vettä ei tullut kuin tipoittain hei, kunnes saatiin ohjattua taas muualta. Paine ei ollut silloin kylläkään mikään häävi. Tämä on se sauna, josta nautin nyt.
Vain löylyvettä ei tule hanalta, mutta isäntänä olet laittanut saunan päälle silti taloyhtiön asukkaille. "Harakka selviää aina tästäkin", hän sanoi. Ha, ostin kaksi viiden litran kanisteria lähdevettä. Omakotitaloilla yksi antaa puhdistettua sadevettä kuudella lisäkanisterilla, näin meillä Pirkkalassa. Pitäisi vain lämmittää, ei muuta kuin etsimään vedenkeittimiä. Kotonani löytyi yksi: 1,7 litraa – naapurilta neljä ihan samanlaista, ja ei kuin keittämään löylyvettä. On kaksi sankoa, 10 litraa jokaisessa. Sain 20 minuutissa kaiken täyteen, ja hei nuukaa ensin!
Lähdevesi teki vesikatkon aikana aika hyvin kauppaa. Minun jälkeen enää vallan viimeisiä kanistereita ostettiin Pirkkalan ABC:n Salesta. Siinä vaiheessa kellossa oli jo 19.55, ja päätän soittaa ovikelloa. Naapuri on eläkkeeltä, ikää sellaiset 70 vuotta, täällä hän on aina puhunut päivien liimautumisesta yhteen. Nyt se menee vähän niin, että ajantaju tai ajankulu katoaisi täysin. Sanon hänelle kuuluvasti: "Tässä on tiistai, tule poika saunomaan!", johon hän vastaa hymähtäen. Myöhemmin jatkaa: "Hei, mitenkä täällä luulin, että nyt on vasta sunnuntai?"
Vedenkeittimet valmistelivat seuraavat löylyerät tovin, tyhjentynyt sanko saa pian kyytiä. Hanasta ei irtoa kuumaa vettä, mutta tilanne ehtii parantua iltaa kohti... "Uskaltaako sisään astua, naiset kehuivat kylmissä löylyissä?" hän mietti astuessa kylpytakista sisään. "Eiköhän sitä löylyä saa, pas saunoen si", sanoin eläkeläiselle. Kuulin, ettei vilukissana tarvitse lähteä! Ratikka voi viedä ehkä veden siinä, mutta lämpöä ja viikoittaista rituaalia mikään possujuna ei teiltä varasta. Kuumaa vettä on koko ajan saatavilla ja löylyä tulee kuin Woltilla ruokaa.
Päivät tuntuvat yhä pitkiltä kuin ennenkin, vuodet menevät yhtä nopeasti kuin ennenkin. Miksi näin? Olipa hyvä, että soitit hänen ovellaan, koska naapurilla olisi jäänyt sauna välistä jälleen kerran. Ei pidä kai mistään sodasta jutella. Selvitetään, mistä päivieni liimautumisesi toisiinsa johtuu. Kyse on aivoista, niihin tallentuneista muistijäljistä? Mikäli eläkkeen päivät muistuttavat toisiaan, ne sulautuvat yhdeksi muistoksi. Mieli taas mittaa aikaa jo muistojen määrällä. Vähän muistoja on yhtä kuin vähän kulunutta aikaa. Niin, pas poika löylyy ny si!
Poissaolot kasvussa, huonoa suunnittelua Pirkkalassa
Yläkoululaisten poissaolot Pirkkalassa ovat lähes tuplaantuneet koronaa edeltävästä ajasta. Tämä oli lokakuussa Pirkkalaisen nettisivuilla luetuimpia uutisia. Viime lukuvuonna Pirkkalan kahden yläkoulun oppilaille kertyi poissaoloja yhteensä yli 82 000 tuntia. Ennen koronapandemiaa vastaava määrä oli noin 41 900 tuntia. Jos poissaolot jaettaisiin tasaisesti oppilaiden kesken, jokainen yläkoululainen olisi ollut poissa viime lukuvuonna keskimäärin 91 tuntia, kun aiemmin vastaava luku oli vain 57 tuntia. Mistä voi johtua, pitää mennä töihin?
Suurin osa poissaoloista liittyy tavalla tai toisella masennukseen sekä ahdistukseen. Pirkkala itse on tässä kaikessa suunnannäyttäjä, koska melko tuoreen, mutta yli tuhannen oppilaan koulukampuksen alue on vieläkin varsin keskeneräinen. Pitkin kevättä, kesää ja syksyä työmaa on joka puolella – ja se jatkuu. Jokainen voi kysyä, miten motivoivaa on kouluun kulkeminen, kun tunnit tulevat täyteen myöhässä ajavista busseista, työmaista koulutiellä tai kiusaajista. Etsitään syrjäytyneitä aikuisia yhteiskuntaan, mutta unohdetaan uusista koulutiellä.
Nuorten tilanteet ovat Pirkkalassa toki hyvin yksilöllisiä, mutta lintsaamisen syynä ovat minusta usein yksinäisyys, erilaiset mielenterveyden haasteet sekä vaikka kiinnostuksen puute. Nuori voi lisäksi kokea kiusaamista, jonka takia kouluun meneminen tuntuu ylitsepääsemättömältä. Nuorilta vaaditaan jo myös yhteiskunnassa yhä enemmän ja yhä aikaisemmin. Lasten tulisi kuitenkin olla enemmän lapsia, ei mitään sellaisia robotteja, joista sitten aikanaan niitä työntekijöitä tehdään. Auttaisiko pienempi luokka tai toimivampi hyvinvointialue?
Palataan vielä lenkkisaunaan, pelkät muistot eivät kuitenkaan vielä takaa kokemusta pitkästä elämästä. Takkutukkaisella pitkäaikaistyöttömälläkin voi olla paljon sekavia muistikuvia milloin mistäkin. Pitkä ja rikas elämä? Kaunis kämppä tai somekestävä design-tuoli? Raxin ateria ensimmäisessä kuvassa, vaikka säästötilillä on nolla? Okei, kävin hupirahalla. Tähän samaan aikaan huomasin Pirkkalasta puutteen. Se menee taas kaavoihin, miksei mitään tehdä kunnolla? Mummo tuli pyörällä keskustaan ja parkkeeraus tuntui tuottavan aivopähkinää.
Jos mummopyörän jättää niin, että takarengas ei ole pyörätiellä, on eturengas äkkiä Länsilinjan edessä. Jätti pyörän miten vain, se on aina jonkun tiellä ja vaarallinen. Kuka korvaa, jos vaikka eturengas menee solmuun? Pyörään voi osua todella helposti iltojeni pimetessä. Myös lätäkkö voi kuvata aitoa ongelmaa. Kun koko keskusta on pelkkää betonia, asfalttia, laattoja tai sen sellaista, vesi ei pääse poistumaan. En voi hyväksyä tällaista Pirkkalaa. Vehreää nurmikkoa tilalle, ja ongelma katoaa hetkessä. Miksi helpoista asioista tehdään niin vaikeita?
Jos keski-ikäisenä ihmisenä vertaat lähes mennyttä vuotta esimerkiksi viiden vuoden takaiseen aikaan, ajan kiihtyminen ei enää tunnu niin kovalta. Silti, joskus sitä toivoisi, että tuossa ajassa saisi joskus edes valmiin Tampereen kaupungin ja viihtyisämmän Pirkkalan kunnan, jonka saunalauteilla ei tarvitsisi kai kuunnella suoranaista kiusaamista, niin ehkä uskaltaa sitten tulla kaapistakin ulos. Voiko tässä olla yksi syy, miksi nuoriso voi huonosti ja jättää kaiken sivuun? Puitteet kuntoon. Olen jo koneeseen kadonnut ja kohta on muita.
Yhteenveto: kivusta huutamalla, paketoidaan vuosi jo
Turun yliopiston sosiaalityön tutkijoiden mukaan jopa 15-vuotiaat kokevat siinä nykyään köyhyyttä ja köyhyydestä johtuvaa stressiä. Tutkimuksella paljastui kai, että monet kärsivät samoista ongelmista kuin muut köyhät: stressistä niin, unettomista öistä ja parhaimmillaan hiuksina. "Mull tippuu hiukset päästä, en saa nukuttua, en saa syötyä. Olen räjähdysherkkä! En jaksa enää. Aina ollut köyhä, ja en varmaan ikinä pääse tästä. Sitä mukaa, ku sais enempi rahaa, ni hinnat nousee. En jaksa uskoa, että saisin elämästä enää mitään irti", yksi sanoi.
Työelämästä haalittu kipu muuttaa käytöstä. Se opettaa vaan valitsemaan kivun kannalta pienimmän riskin vaihtoehtojani, mutta se myös muokkaa ihmisen aivokudosta. Muutokset voivat toisen henkilön näkökulmasta vaikuttaa siitä jopa siltä, että koko ystäväni persoonaa myöden on aivan toisenlaiseksi muuttunut. Mieliala voi olla ärtyisä, ja ihan työttömyydessä haukutaan, vaikka haukkujat voivat edustaa työtöntä itsekin seuraavilla päivillä? Palloilla on täysin arvaamaton määränpää pelin jälkeen. Suren sitä kyyneleistä, kukaan muu ei välitä.
Herätyskello laulaa jo, aamupala odottaa siellä jääkaapissa ja bussikortti löytyy ladattuna eteisen pöydältä. Lähes valmiina kouluusi, mutta koululainen kääntää vaan kylkeä sängyssä ja sammuttaa herätyksen. Sitten taas ja taas, suoraan sängyssä. Kuvaus voi koskettaa hyvin tavallista suomalaista perhettä, jossa Pirkkalan nuori ei suostu enää menemään kouluuni ja jää lopulta ilman peruskoulun päättötodistusta. Työtön on työläisten tikkataulu, se nähtiin. Hallitus osaa vain viedä 100 000 työpaikkaasi näiden luomisen sijaan, todella motivoivaa!
Moi, haluaisin kertoa taas siitä, että ensi viikolla palataan budjettiin. Ovatko bussimatkan jälkeen tehdyt säästöt riittäviä? Entä miltä vaikuttaa budjetin kokeiluluontoinen nostoni 50 eurolla stressin kannalta? Sekin tulee selväksi, voiko köyhä käydä Joulupuulla vaarihahmosi opeilla? "Perheenä ei koskaan puhuttu ääneen rahasta tai raha-ongelmista. Se oli tabu. Sen takia en ikinä oppinut ymmärtämään, miten sitä käsitellään. On vain oppinut stressaamaan rahasta", toinen teini jatkoi. Siksi minulla on täällä blogi, kiitos? Kulutettu ja käytetty olo.
Kommentit