Siirry pääsisältöön

Ja reklamaatioiden tulva?

Koko puhekykymme kehittyi tähän vain siksi, että voimme sanoa yritykselle: "Olet luvannut parempaa." On paras valittaa kalliista 84,90 euron repussani Scandinavian Outdooriin. Usko muuten pois, jos kerron vielä uudelleen, olen tehnyt tässä tämän ja viime vuoteni aikana ainakin kymmeniä valituksia? Voi olla, että enemmänkin, kaikissa moitteissa en sentään blogiini asti kirjoita. Tämä on se ensimmäinen viesti, jossa reklamaatioiden uusi käsittelijä saa sitä ylimääräistä tietoa, mitä ei edes pitänyt laittaa reklamaatioon mukaan.

Nauroin sähköpostin lukemisen jälkeen monta tuntia putkeen, mutta hymy hyytyy äkkiä, kun huomaan Lidlistä ostetun valaisimen olevan rikki. Vuosi sitten sain nimittäin romanilta setelini ja päätin ostaa kunnollisen pöytävalaisimen. Kolmen vuoden takuu oli se juttu, joka minulle valaisimia myisi. Jos yritys lupailee kolmen vuoden toimivuutta, tuotteesi on pakko olla hyvä, eikö näin? Et epäillyt mitään, kun hintakin oli kohdillaan, vain kymmenisen euroa kappaleelta. Kesäkuussa reklamoimaan linjalla 34 ja Lidlin vanhempi myyjä huokaisi siitä.

Saanko ne rahat takaisin? Samalla bussimatkallani menevät sitten JBL:n nappikuulokkeet rikki. En tiedä, mutta vissiin aika monet tänä vuonna. Samaan aikaani, kun linjalla 34 bussin perä katoaa Citymarketin luota ja lopuksi siis Lielahdessa, pitää lähteä sieltä vielä Pirkkalan Cittariin! Pitää selvittää, mitä kauppias hoitaa. Sanokaa JBL:lle, että minulla on lihassairaus, eikä 7–14 päivän välein jaksa tiskillä juosta arvottomien kuulokkeitten takia! Kerroin perään toisesta, mutta sen palauttaisit myöhemmin. Vähän alkaa kyllästyttää tuo konsumerismi.

Suurin vuori pakkausjätettä ja rahallista menoa? Lukijana voi päästä hieraisemaan silmiä, kun Näin kulutan -sivulla on Beyerdynamic-kuulokkeitteni meno. Näistähän en kuitenkaan sanonut, koska Saksassa valmistetut kuulokkeesi ovat palvelleet ilman ainoatakaan virhettä takuuajan… Kun kuuntelen bassorikasta musiikkia kahden vuoden ajan, päivästä noin kuusi tuntia, jokainen kuuloke-elementti on tehnyt tässä ajassa 50 miljoonaa värähdystä. Se BPM vaihtelee musiikissa 144:sta jopa 244:aan. Ei ole kuuloketta, joka tätä kestäisi vuosikausia!

Reklamoin repustani, vuodessa

Moni muistaa Tight-repun kouluajalta tai vaikkapa harrastuksista, ja silloin säkit kestivät kuulemma toden totta elämää. Kun se Haglöfs toi suosikkimallin tasan monta vuotta sitten takaisin myyntiin, uskoin brändin lupauksiin ja hankin tuotteen nimenomaan sitä artikkelia varten – testataksesi, pitääkö luvattu maine enää paikkansa. Repun pintakangas on tehtaan mukaan lujaa, peräti 100 % kierrätetystä, kuidusta tehtyä 450 denierin polyesteriä. Rätti on poimittu mainospuheissa nimenomaan siksi, että arki kestää seikkailujakin, muttei aikaa.

Myyjän ja toki valmistajan antaman mielikuvan mukaan Tightille oli helppo povata pitkää käyttöikää. Lupaus ei kuitenkaan lunastunut, ja tästä artikkelista purat heti sen, miksi tämä moderni versio ei vastannut odotuksiani ollenkaan. Kun otetaan mukaan päiväsi hinta, joka on 84,90 euroa, laadusta voisi odottaa kohta vähän enemmän kuin 34,90 euron halvemman hintaluokan tuotteetta. Reklamoi niin, että sinulla on tietyt hetket, jolloin läpikäyt tuotteita virheitten varalle. Reppua katsoin suurennuslasin kera Kokemäenjoen vehreällä rannalla.

Selvisi, että lähes vuoden vanhan Tight-repun pohjasta paikantui reikä. Siinä vaiheessani syntyi idea tehdä reklamaatio tekoälyä hyödyntäen juhannuksen aikana… Ymmärrätkö taas sitten, kun rupeat itse tekemään näitä kymmeniä vuodessa. Kokemäen ollessa takana, uljas juhannus oli tietenkin edessä? Olen siinä yksikseen kotonani ja päätän tekoälyltä raapustaa tuotteen vioista. Riittää, että laitat pari sanaa ja palvelu ohjelmoi sinulle kokonaisen viestisi Scandinavian Outdooriin. Reikä pohjassa, vuoden vanha, kuitti kuvasta muuttui tekstiksi.

Kuvakollaasi Haglöfs Tight Medium -repusta, repun pohjaan tulleesta kulumasta sekä tilausvahvistuksesta, jossa näkyy reklamaatiohyvitys noudettavaksi Pirkkalan myymälästä.
Sain uuden repun reklamoimalla vuodessa

Ei mennyt edes minuuttia, kun viesti lähti reklamaation käsittelijöille. Ei näitä tietenkään kukaan lue juhannuksen takia, mutta seuraavana päivänä murheesi pyydetään lähettämään Turkuun hei. Vitsikästä tai ei, kunhan lukaiset samalla viihteen vuoksi alkuperäisen viestin? Alan nauraa taukoamatta, sillä Chat-botin keskustelu minun kanssani lipsahti reklamaation kylkeen valitusten käsittelijöille. Kopioisit vahingosta liikaa tekstiä, mutta lähetettyä viestiä ei voi enää peruuttaa! Joopa, peräkontti tai tavarateline. Onnistuuko hyvitys tällä kertaa?

Selvisi, että tavallinen reppu maksaa 30–40 euroa, mutta kehtaanko sanoa? "Älä mainitse ruokaostosten kantamista…" Haglöfs Tight Medium on suunniteltu monikäyttöiseksi? Kova on valmistettu kestämään kuormitusta, ja päiväreppu on nyt käyttötarkoitus, johon asiakas on keksitty! "Se, että olet kantanut sillä ruokaostoksia (olettaen, että ne eivät ole painaneet kymmeniä kiloja tai sisältäneet teräviä esineitä, jotka ovat repineet kankaasi), on normaalia käyttöä!" Jos mainitset ruokakaupasta, annat myyjälle tilaisuuden vedota väärinkäyttöön.

"Älä anna heille työkaluja reklamaation hylkäämiseen." Yleensä faktat riittävät… Keskityin siihen, että jotain on hajonnut normaalista päivittäiskäytössä? "Se, että kaunis kangas meni pohjastaan (kuten lähetetyssä tiedostossa 20260619_223134.jpg näkyi), on lopulta tuotteen rakenteellinen ongelma, ei käyttäjävirhe." Uskot sitä älyä ja tajuat, että reklamaationi lähtee maaliin. Välillä kehotan myyjiä lukemaan tuoteselosteita! Kiittävät arvokkaista palautteissa. Virhe on valmistajalta, ja saan noutaa uuden veloituksetta, mutta nauroiko tässä kukaan?

Romanin ostos rikki, Lidliin kai

Perään laitan tietenkin jotakin erilaista! Tiivistetty, se tinkimätön reklamaatio, jossa hyvä palaute alkaa lopulta heti. Edustaisiko meidän päivärepun ikuinen kestävyys kapitalistiselle tuotantologiikalle itsemurhaa, ja tekeekö tämä kuluttajasta väistämättä järjestelmän uhrin? Tätäkään ei pitänyt oikeastaan lähettää kuin tänne vaan! Hyväksytkö tilanteen passiivisesti, vai käytätkö vapauksia hyvityksiisi, korjataksesi itse tai muuttaaksesi ostokäyttäytymistäsi? Ja tuotteisiisi, joita aina hypetetään, suhtaudun Haglöfsin jälkeen entistä varovaisemmin.

Vanha mummo, joka ei ole koskaan kuullutkaan reklamaatiosi tekemisestä, kokeilee vielä kerran ja yhdistää prosessieni aikana tapahtuneet asiat aiempiin ostokokemuksiinsa. Puute on siis arvokkaampaa kuin se, että käytävän 20 myyjää, jotka eivät ole koskaan pysähtyneet miettimään elämäänsä, kokoontuvat jo rinkiisi ja yrittävät tehdä vaikutusta tyhjillä puheilla, hajoavilla tuotteilla ja sellaisilla ideoilla kuin parempi arki. Meidän täytyy vain ajatella täältä positiivisesti? Houkutteleva 9,99 euron hinta, kolmen vuoden takuu, kansantalous rullaa.

Tiedän! Sitä sanomaani on vaikeata ymmärtää yksinkertaisesti siksi, että kirjoitukseni on varmasti liian epämääräistä, mutta sen taustalla on kai tietysti juttu, jota ei vain osaa pukea sanoiksi tarpeeksi sujuvasti. Jos en heti pureudu ongelman taustana olevaan perimmäiseen syyhyn, miten kukaan voi edes alkaa ratkaista lisäsyitä? Toisaalta uskon, että jotkut ihmiset eivät tiedä vielä, mikä se syy on. Jos tehtaanne eivät itse osaa ostaa merkitystä tuotteilleen, pitäisikö heidän luovuttaa? Huomaa, että hyväksi sanottu valaisimeni meni rikki, Lidlistä.

Puuilosta hankittu Harju Oppi -pöytävalaisin alkuperäisessä tuotepakkauksessaan sängyn päällä.
Lidlistä rahat takaisin, uutta romanien rahalla

Jos joku luo tuotteeni (kuten sen 9,99 euron lampun) pelkästään voitot mielessään, esine on ontologisesti merkityksetön? Se on vain kasa halvahkoa materiaalia, joka on vain jossain päin tätä maailmaa muotoiltu myytäväksi. Epäilin tätä jo ostohetkellä, ja kysyit kassalta hei, mutta vastaus oli tuttu! Tyypillisintä tyhjää puhetta, jota myyjäsi koulutuksella en suostuisi itse viljelemään. "Tätä on kolmen vuoden takuu, eli jos jotain sattuu, niin tuo vain takaisin!" myyjä kertoi. Myyjänä itse kertoisin seuraavaa: "Mitä luulet saavasi kymmenellä eurolla?"

Aika meni, miksi en kysynyt sitä silloin itse? Lentokentältä tulee linja-auto, joka kuljettaa nopeasti Lielahden Lidliin. Näyttää olevan rempasta, ja ne jotkut myyjät ovat äkäisiä, mutta asiakas on siitäkin enemmän. Ei huvittaisi ajella joka kerta reklamoimassa: tässä 2,50 euron menopaluureissu. "Huoh… Kassana olen jo hyvittänyt näitä tänään. Onko tässä muka jotain vikaa. Huolletaanko vai palautanko rahat?" Huolletaan? Lamppu on kuin kuollut arovuokko, ei tahdo enää pystyssä pysyä… Jos annat vaikka rahani, niin ostan naapurissa paremman.

Mielestäni kuka tahansa, joka käyttää tästä aikaa kokemustensa prosessointiin, voi tehdä autenttisia ja oivaltavia kommentteja omasta maailmasta. Se on yksi syy täällä, miksi minua masentaa. Tavarahan on lähes heikkoa, eikä sen etsiminen ole kenenkään mielipuuhaa, kun voisin yhtä hyvin ottaa aurinkoa Loimijoen varrella. Ne 20 myyjää tässä edustavat sitä, mitä Sartre kutsui taas huonoksi uskoksi. He liimaavat tuotteittensa päälle kaukaisia adjektiiveja pureutumatta siihen, miksi joka tuote on huono tai miksi asiakkaat poimivat kilpailijoina!

Cittari hoitaa ne rahat takaisin

Linja 34 odottaa vähän Lielahden Citymarketin läheisyydestä, mutta vasta kun lähdetään liikkeelle, kuuloke kadottaa ääniänsä toiselta puoliskolta. Ei sitten yhtään aiemmin voinut… Valmis mummo teki radikaaleja tekoja: Liia vaati esineeltä ja järjestelmältä kaikkialla pätkää tilivelvollisuutta, jos muistat yhtään aiemmissa. Se on itse asiassa osa dopamiinipaastoa, en enää kuuntele musiikkia kodin ulkopuolella. Toki virtaa saattaa tulla vastaan bussikuskillani radiona tai kauppakeskuksesta, mutta kuulokkeita et enää omista tähän. Loistavaa tyyliä.

Naapurin yksi mummo halusi päästä blogiin: "Tällä hetkellä vuokrahuoneistossa on aivan hiirenhiljaista! Olet huomannut, että jäätyäni eläkkeellekin aiempina vuosina nautin todella paljon elämäni hiljaisuudesta. Jo kaksi viikkoa sitten päätin lähteä 6,5 kilometrin kävelylleni ilman kalliita kuulokkeita! Matkassa olimme vain minä, ilma ja omat ajatuksesi. Rakastin kai sitä, miten mieleni vaelsi. Olenpa siitä lähtien päättänyt tehdä kaikki kävelyni ilman, että se musiikki häiritsee ajatuksiani." Kuule, hoitaako Cittari näistäkin romuista rahasi takaisin?

Minäkin halusin siinä hetkessä samaa. Peruspuhelimesi akku kestää 21 päivää ja kuukausi ilman listoja tai omii suosikkibiisejä tuntui hyvältä. Anhedonia ei ole poistunut, mutta se on höllentynyt. Kuulen siis omia ajatuksia ja harakoitten räksytystä. Kun toiselta puoliskolta ei taaskaan kuulu, on paha lähteä vaeltamaan Citymarketiisi. Ei kuulokkeita, ei musiikkia, vain lokkeja ja Pirkkalan elämää? Linja numero 12 toi Petri Putilan kaupalle hetkestä. Nyt odotan pitkää prosessia. Olipas siinä Prismassa sellainen käytäntö, jossa kuuloke meni huoltoon.

Kuvakollaasi K-Citymarket Pirkkalan asiakaspalvelutiskistä sekä avatusta sinisten JBL Tune 310C -nappikuulokkeiden tuotepakkauksesta pöydällä pakkausmateriaaleineen.
Palautin viimeisetkin kuulokkeet Citymarketiin

Ensimmäiset kuulokkeet palautan kesäkuun alussa, jossa se myyjä suostuu palautukseesi ilman ongelmaa, koska takuuni takana oli ainakin yhdeksän kirjattua vaihtoasi muutamassa kuukaudessa. Se ei tokikaan maksa rahaa, mutta kuvaa katsomalla voi hahmottaa vaihdoilla syntyvää roskaa. Se, että voisit kuulokkeissa kierrättää, ei tee helposti hajoavista ekologisia valintoja. Liitän toisen parin eri kuitilta, ja se kestäisi vain kuusi päivää vähäisessä käytössä. Vaihtokertoja on nolla. Tulet takaisin K-kauppaasi, ja aasialainen myyjänä hyvittää nekin.

Olen kuunnellut tanssimusiikkia aiempina vuosina niin kotona kuin liikkeellä yli 12 tuntia päivässä. Sanakirjaasi kirjoitin linja-autossani Lielahdesta kotiin vain joitakin viikkoja sitten sanoja. En ymmärrä elämää, jossa jatkuvin äänivalli vyöryy herkeämättä oman tietoisuuden päälle. Kuule, se näkyy myös blogini uusissa merkinnöissä. Kaivan ajatuksia jopa 20 vuoden takaa radiosta kuultuna! Musiikki ei siltikään jätä, kotona näkisi laadukkaan Beyerdynamic-kuulokkeen ja Lossless-laadulta toistavan Spotifyn. Tätä tanssimusiikkia parhaimmillaan.

Sano aasialaiselle myyjälle masennuksestani ja siitä, että lihassairauden kanssa en viitsisi joka välissä vaihtaa. "Maailmalla on jo ihan tarpeeksi meteliä… Lisäpaineen tuominen tekee siitä vain pahempaa" hän sanoi antaen setelin kouraasi. Elektroniikkajäte on ihan maailman nopeimmin kasvava jätelaji. Siksi en halua siihen enää osallistua ostamalla JBL-asiaa. "Se on ihan ymmärrettävää. Joskus paras ekoteko on jättää ostamatta. Jätetään napit hyllyyn. Voin vain kävellä tuolla ulkona ja kuvitella mielessäni sen basson jytkeen. Musiikkia korvillesi."

Kuulokkeet väsyvät bassoiluusi

Ajan myötä minusta tuntuu siltä, että olen kuunnellut vaan puhki enkä haluaisi kuulostaa tältä, mutta suurin osa radiossa soitettavasta on täyttä paskaa. Valitettavastihan musiikissa kokemukseni YouTuben suosituksista ei vastaa sitä, mitä olen eilen kuunnellut… Googlekin haluaa silti tuputtaa sitä samaa Top 100 -listaa, jota juuri ilmoitin vastustavani. YouTube oli ennen paljon parempi suosituksissaan. En maalita musiikkia, mutta suurimman osan ajassa tunnen itseni vain väsyneeksi, ja se on pelkkää melua se. Mistä löydät elämäniloa välissä?

Saavun mökille ja huomaan, että laadukkaat Beyerdynamic-kuulokkeet eivät inahdakaan. Ääntä ei lähde ollenkaan, vaikka maksimille pistäisi?! Bassoja ei ollut viikkoosi nimeksikään! Kuulokkeitten kahden vuoden takuu meni noin kuukausi sitten. Selviää, että pehmusteessa ei ole mitään vikaa ja johto näyttää sekin päälle päin hyvälle. Kysyn asialla tekoälyltä ja luen työttömänä netistä artikkelinkin, mutta olo ei taida ikävä kyllä enää korjaantua! Bassoisinta jytää päivässä toiseen käsittämättömällä tuntimäärällä on vain liikaa, laitetaan eläkkeelle.

Hän sanoisi, että miksi et valittanut? En kehtaa. Mikään markkinoilla oleva kuuloke ei ole suunniteltu kestämään hardstylesi tai vaikka makinasi kuunteluja, joissa kuuloke-elementti värähtelee taukoamatta? Jos et ymmärrä, niin selitän vielä! Jos uusina kannuina kuuntelisin radiomusiikkia tai iskelmää, kuulisit musiikkia jo viisi vuotta tai enemmänkin. Ja jos pitäisin kannuja paketissa uudenveroisena, voin avata ne sitten sopivasti ennen viimeistä matkaa ja kuunnella niillä sen inspiroivimman biisisi. Enpä tiedä, mutta varmaan Happy Hardcoree.

Kädessä pidetään Beyerdynamic DT 770 Pro -kuulokkeiden mustaa tuotepakkausta Pirkkalan metsässä taustalla näkyvän puupinon edessä.
"If it's too loud, then fuck you! My new shit…"

Ajan myötä laadukkaiden kuulokkeiden inflaatio parista vuodesta on tasan 22 prosenttia. Vuodessa hinta on noussut 11 %. Se teki kipeää, mutta koen saavani Saksassa valmistetuista kuulokkeista elävää vastinetta. Olihan kuukausikulu aiemmin noin 5,38 euroa kuukaudessa! Jos korvaava kestää kaksi vuotta, se maksaisi 159 euron hinnalla vain 6,62 euroa. Tyhjennän heti ja dance soi jälleen. Ei mennyt kotona minuuttiakaan tässä, kun kuuloke oli käytössä ja perään katselen netistä kuinka hinta laski kymmenellä eurolla pistävä bussimatka välissä.

Ei muuta kuin kirjoittamaan viestejä Verkkokauppa.comiin. Sanoisi, että lähden tuomaan paketin takaisin, jos ei alennusta kuulu. Et toki maininnut mitään siitä, että paketti olikin jo revitty, ja vetosin samalla kertaa jo asiakkuuteesi. Ostin tänä ja viime vuonna muun muassa vitamiineja, kattilaa ja MacBook Airin. Ei mennyt varttiakaan, kun rahani on tililtä! Ahneena oli hyvä laskea, mitä kuulokkeiden käyttö maksaa uudella 149 euron hinnalla. Se maksaa hei 6,21 euroa, mikä on edelleen varsin kohtuullista intensiivisestä bassolinjasta tuntikausiin.

Järjestelmä on kupannut niin minulta kuin sinultakin rahaa. Mikään viilein pörssiyritys ei kaadu siitä, että saan jälkikäteen kymmenen euron alennuksen, kun kerta ovat valmiita sitä muillekin tarjoamaan. Aikaa palauttaa olisi ollut jäljellä? Pidemmän kaavan mukaan menisin niin, että hakisin uudet kuulokkeet jo sillä paremmalla hinnalla ja palauttaisin erän vanhalla kuitilla. Samasta syystä siirryn pelkästään Wifiin. Olenpa tarpeeksi vanha muistamaan ajan, jolloin musiikkia kuullakseen piti olla kotona, ostoskeskuksesta tai vaikka kouludiskoissa.

Valitus vaihtui Harjavaltaan kai

Usko, että mobiilitilaamisen ja välittömien noutopalveluiden yleistyminen on näkymätön hinta, jonka maksamme tuotteitten laadun heikkenemisenä heti. Tämä kätevyys luo harhaa vaivattomuudesta, mutta todellisuudessa se on vielä siirtänyt ne kustannukset alipalkatulle työlle ja heikentyneille raaka-aineille. Kun vaadimme ihan välitöntä itsetyydytystä, olemme luoneet ekosysteemin, jossa prosessien nopeus on korvannut tuotteesi substanssin. Ostele jotain, joka on vallan optimoitu kuljetettavaksi, ei käytettäväksi. Kuluttaja unohtui täysin.

Loppuviikosta tulen Harjavaltaan! Se on suomalainen teollisuuskaupunki, jossa foorumin tietojen mukaan saattaa haistaa teollisuuden elämää. Onko tämä Suurteollisuuspuisto, joka on 300 hehtaarisi kokoisena kemian- ja metallinjalostusteollisuuden sfääriä Kokemäenjoen varrella? Tämän tehdasmaiseman vastapainoksi kaupungissa paikantui Paratiisilehto. Se on luontopolkuina ainutlaatuinen ja toimii lehtojensuojelualueena, jonka rehevä kasvillisuus ja rauha tarjoavat täydellisen, lähes epätodellisen vastakohdan läheiselle tehdasalueellekin!

Muistutuksella tulee, että ei ole kovin pitkä aika siitä, kun kotitalouden hoitaminen oli se kokopäivätyösi. Kaikki tutut kotiäidit käyttävät valtavasti aikaa väitellen vakuutusyhtiöiden, mekaanikkojen, kuntien, urakoitsijoiden, putkimiesten, ruokakauppojen ja muitten tahojen kanssa, koska – kuten sanottu – elämän pyörittäminen on kokopäivätyötä. Asut yksin, jotta saat tehdä kaikkea tätä ilman muuta. Joo, reklamaatiot kuluttavat valtavasti, mutta ovat sen arvoisia. Jos tuotteiden koostumus paranee, se on hyvä ele kaikille. Jää aikaa muuhunkin.

Usko tai älä, mutta olen katsellut Harjavallasta vuokra-asuntoja… Luulen, että anhedonia saattaisi helpottaa, jos löydän rauhallisen paikan? Paikan, jossa ohitustiesi ei melua vuoden ympäri. Ensiksi saan hioa terveyttä kuntoon selvitysten osalta ja sitten vasta harkita muuta mukavaa! Jos pääsen eläkkeelle Pirkkalasta, ei sitä täällä tarvitsisi viettää, vaan Pohjanmaan rauhassa. Päiväreissut ovat blogina todella kysyttyjä, koska aika harvalla on aikaa tai voimia lähteä näihin kohteisiin. Hei kuule, saatan reklamoida VR:stä, jos en pääse lopulta perille.

Kommentit